Już dziś zaplanuj wakacje 2025 w słonecznej Chorwacji! To jeden z najpopularniejszych kierunków na wakacje oraz jeden z napiękniejszych krajów w Europie! Turkusowa woda, śródziemnomorska roślinność, imponujące góry i wspaniała kuchnia – czy można chceć czego więcej od urlopu? Do tego wspaniałę miasta, takie jak Pula, Dubrownik, Zadar, chorwackie wyspy, m.in. Hvar i Brać oraz malownicze Jeziora Plitwickie.
Chorwacja na wakacje samolotem to także piękna Istria, znana z bajkowych, malowniczych miasteczek czy zabytkowe Split i Trogir. Wylot do Chorwacji z lokalnego lotniska? Czemu nie! Ty wybierasz najlepszą dla siebie ofertę na lato 2025 w Chorwacji, my zadbamy o wyjątkową jakość Twoich wakacji!
Sprawdź także najtańsze oferty: Chorwacja last minute
oraz pomysły na wyjątkowo komfortowy wypoczynek Chorwacja all inclusive
.
Spis treśc
- Co warto zobaczyć?
- Kiedy jechać?
- Co trzeba wiedzieć przed wylotem?
- Napięcie i rodzaj gniazdka
- Mapa Chorwacji
Przygotowujemy ofertę dla Ciebie
Oferta, której szukasz jest chwilowo niedostępna.
Zadzwoń do nas 22 212 05 00 lub zostaw maila, lub numer telefonu, a my przygotujemy najlepszą propozycję na Twoje wakacje.
Co warto zobaczyć w Chorwacji?
Wiesz, że Chorwacja to nie tylko chorwacka riwiera, ale też aż 1246 wysp, zabytki sięgające czasów prehistorycznych i obiekty wpisane na listę UNESCO! Do tego znakomita kuchnia i krystalicznie czysty Adriatyk – brzmi, jak idealny kierunek na wakacje? Co warto zobaczyć w Chorwacji? Przede wszystkim wyjątkowe parki narodowe: Park Narodowy Jezior Plitwickich i Park Narodowy Krka.
Park Narodowy Jezior Plitwickich to propozycja dla miłośników pieszych wędrówek. Na niemal 300 kilometrach kwadratowych znajduje się 16 jezior krasowych, połączonych 90 wodospadami. Jeziora zachwycają swoim turkusowo-zielonym kolorem, który jest zależny od związków chemicznych z rozpuszczonych, wapiennych skał. Na kolor jeziora wpływ ma także poziom nasłonecznienia i roślinność. Największe wodospady w regionie Plitvic to Veliki Slap (Wielki Wodospad) i Galovacki buk (Wodospad Galovac). Miejsce to wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Czytaj więcej: 5 najlepszych chorwackich parków narodowych
Park Narodowy Krka to nie tylko niezwykłe wodospady na rzecz Krka, ale też ważny europejski obszar ornitologiczny. Odgrywa ważną rolę w wiosennych i jesiennych wędrówkach ptaków. W Krka można zobaczyć też endemiczne gatunki ryb, oraz gady i płazy, które zamieszkują tutejsze bagna i jeziora. Park Narodowy Krka jest czynny przez cały rok. Jeżeli planujesz wyprawę tylko do najpiękniejszego wodospadu – Skradinski Buk, wybierz wejście Lozovac.
Warto wiedzieć, że na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO od 2008 roku wpisany jest także krajobraz wyspy Hvar. Zobaczysz tu zachwycające panoramy, historyczne zabytki, takie jak: Twierdza Spanjola, teatr z XVII wieku i klasztor franciszkański. Co więcej? Hvar słynie z pól lawendy! Uwielbiasz lawendowy zapach? Odwiedź Hvar na przełomie lipca i sierpnia – wtedy zakwitają lawendowe pola.
Podczas urlopu w Chorwacji nie można zapomnieć o „perle Adriatyku”, czyli Dubrowniku. Miasto zawdzięcza swoją sławę licznym zabytkom, pięknym świątyniom, jak m.in. barokowa katedr Wniebowzięcia NMP oraz murom obronnym, które ochroniły miasto przez zdobyciem.
Czytaj więcej: Przewodnik po Dubrowniku: poznaj atrakcje perły Adriatyku!
Warty zobaczenia jest też Split ze Starówką, która powstała na ruinach ogromnego pałacu rzymskiego cesarza Dioklecjana. Dzisiaj w mieście znajdują się zaledwie pozostałości po majestatycznej budowli, której wnętrza zdobił grecki i włoski marmur oraz rzeźby sprowadzane prosto z Egiptu!
Na romantyczne spacery idealny będzie Szybenik, położony pomiędzy Zadarem i Splitem. Miasteczko we włoskim stylu charakteryzują wąskie uliczki i domy na wzgórzach. Podczas zwiedzania warto zatrzymać się w jednej z restauracji na degustację dalmatyńskiego wina.
Lubisz sporty wodne? Koniecznie sprawdź jedną z najpiękniejszych plaż Chorwacji – Zlatni Rat. Charakterystyczny, kamienisty cypel zmienia swój wygląd zależnie od kierunku wiatru i fal. Po dwóch stronach Zlatniego Ratu są idealne warunki do uprawiania windsurfingu i kitesurfingu.
Zobacz: Najpiękniejsze wyspy Chorwacji: TOP 10
Szukasz noclegu w Chorwacji? Sprawdź hotele, apartamenty, kempingi i domki przy plaży na wakacje w Chorwacji z dojazdem własnym
.
Chorwacja – kiedy jechać?
Chorwackie wybrzeże położone jest w strefie klimatu śródziemnomorskiego. Lata są słoneczne i gorące, a zimą jest nieco chłodniej – chociaż nie trzeba obawiać się ujemnych temperatur. Należy wiedzieć, że w głębi kraju występuje klimat umiarkowany – temperatury mogą być nieco niższe oraz występuje więcej opadów (szczególnie w górach).
Planując wakacje w Chorwacji, warto wiedzieć, że latem może być tu naprawdę gorąco – w lipcu i sierpniu termometry pokażą ok. 27 stopni. Jeżeli interesuje cię zwiedzanie, wybierz Chorwację przez sezonem lub po sezonie – późną wiosną czy wczesną jesienią. W czerwcu możesz spodziewać się aż 15 godzin słonecznych w ciągu dnia i przyjemnych 23 stopni.
Chorwacja to także świetny wybór na majówkę
. Co prawda w maju będzie za zimno na morskie kąpiele, ale idealnie na pikniki i zwiedzanie chorwackich atrakcji.
Szukasz pomysłu na wczasy w Chorwacji? Sprawdź wyjątkowe rodzinne hotele sieci Falkensteiner
.
Chorwacja – co trzeba wiedzieć przed wylotem?
Chorwacja to państwo o kształcie półksiężyca, położone na pograniczu Europy Środkowej i Europy Południowej, nad Morzem Adriatyckim. Od południa graniczy z Bośnią i Hercegowiną oraz Czarnogórą, od wschodu z Serbią oraz Węgrami i Słowenią od północy. Od południowego zachodu ma dostęp do Morza Adriatyckiego. Stolicą Chorwacji jest Zagrzeb. Obowiązuje język chorwacki, jednak w miejscach turystycznych nie ma problemu, by dogadać się po angielsku lub niemiecku.
Jaka waluta jest w Chorwacji? Chorwacja jest w strefie euro. Wcześniej walutą Chorwacji była kuna — w skrócie HRK. 1 kuna to 100 lip. Waluty w Chorwacji można wymieniać w kantorach (mjenjačnica), bankach (banka) i na poczcie (pošta). W Chorwacji funkcjonuje dobrze rozbudowana sieć bankomatów — na miejscu bez problemu wybierzesz pieniądze i zapłacisz kartą.
Ile trwa lot samolotem do Chorwacji? Czas lotu waha się od 1 h 50 min do niecałych 3 h 30 min. Samoloty z polskich lotnisk najczęściej latają do Zagrzebia, Splitu i Dubrownika. Sprawdź także: Chorwację z dojazdem własnym
.
Jakie dokumenty są potrzebne do Chorwacji? Obywatele Polski mogą przekroczyć granicę Chorwacji na podstawie ważnego dowodu osobistego lub paszportu – przepis dotyczy wszystkich osób, niezależnie od wieku. Wiza w Chorwacji nie jest wymagana. Warto wiedzieć! Chorwacja dołączyła do strefy Schengen! Zniesione zostały kontrole osób na wewnętrznych granicach lądowych i morskich między Chorwacją a pozostałymi krajami strefy Schengen. Oznacza to, że podróżni z krajów, które też należą do strefy Schengen, nie muszą okazywać dowodu osobistego lub paszportu, podróżując do/z Chorwacji, z krajów należących do strefy Schengen.
Jakie zwyczaje panują w Chorwacji? Przede wszystkim Chorwaci są otwarci i gościnni – nie zdziw się, jeżeli gospodarz zaoferuje ci poczęstunek, nawet jeżeli nie znacie się zbyt dobrze. Chorwacja słynie z bogatej tradycji oraz zamiłowania do festiwali i zabawy. Wybierasz się do Chorwacji zimą? Na wyspie Korcula organizowane są imprezy karnawałowe w okresie od połowy stycznia do Środy Popielcowej. Wtedy co tydzień odbywają się lokalne bale maskowe „Maśkare”. Planujesz wakacje w Chorwacji? Od czerwca do sierpnia w różnych regionach możesz natknąć się na uroczystości rybackie, regionalne dożynki, czy święto wina!
Sprawdź też: Żeglowanie w Chorwacji - wszystko, co musisz wiedzieć!
Co warto zjeść w Chorwacji? Chorwacka kuchnia słynie przede wszystkim ze świeżych ryb i owoców morza. Popularnym daniem na drugie śniadanie jest marenda, czyli lekkie danie z ryby, sera i chleba. Na obiad lub kolację warto skosztować dorady, lub makreli z grilla. Na przekąskę sprawdzi się Pršut, rodzaj suszonej szynki wieprzowej, podobnej do włoskiej prosciutto. Do tego obowiązkowo Paški sir z mleka owczego, tradycyjnie wyrabiany tylko na wyspie Pag. W chorwackiej kuchni można zauważyć wiele wpływów kuchni śródziemnomorskiej.
Czytaj więcej: Smaki Chorwacji: co warto spróbować?
Chorwacja – napięcie i rodzaj gniazdka
Zanim wyruszysz na wakacje, zastanawiasz się, jakie są gniazdka w Chorwacji i czy potrzebna jest przejściówka? W Chorwacji najczęściej stosowane są gniazdka typu C i F, które różnią się od polskich gniazdek sposobem uziemienia. Napięcie w Chorwacji wynosi 230 V, a częstotliwość napięcia 50 Hz. Przejściówka nie jest potrzebna.
Chorwacja – mapa kraju