Tajska kuchnia – wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Tajska kuchnia to prawdziwa eksplozja smaków, aromatów i kolorów, która podbiła serca smakoszy na całym świecie. W Tajlandii jedzenie to nie tylko potrzeba, ale przede wszystkim sztuka i sposób na życie. Niezależnie od tego, czy smakujesz uliczne jedzenie w Bangkoku, czy delektujesz się wyszukanymi potrawami w luksusowej restauracji na Krabi, tajska kuchnia oferuje nieskończone możliwości odkrywania nowych doznań kulinarnych. Przepyszne, intensywne smaki, aromatyczne zioła i wyraziste przyprawy to cechy prawdziwej tajskiej kuchni. Prostota i dopasowanie pod własne preferencje, a także dostępność świeżych składników. Sprawdź, co się je w Tajlandii!

Spis treści:

  1. Jak smakuje Tajlandia?
  2. Co jeść w Tajlandii?
  3. Tajskie owoce, których musisz spróbować!
  4. Lody tajskie
  5. Czego nie jeść w Tajlandii?
  6. Tajlandia all inclusive
Tajska kuchnia – wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Jak smakuje Tajlandia?

Tajska kuchnia jest aromatyczna i różnorodna. Bazuje na wykorzystywaniu świeżych składników, egzotycznych przypraw i ziół takich jak: 

  • Galangal (tajski imbir),trawa cytrynowa, 
  • tajska bazylia, 
  • chili, 
  • kolendra, 
  • liście limonki kaffir,
  • mięta zielona, 

i wiele innych. 

Mimo, że w menu królują ostre dania, kuchnia ta charakteryzuje się równowagą smaków – słodkim, kwaśnym, ostrym i słonym. Królują tam dania mięsne oraz owoce morze, takie jak krewetki, kalmary, ryby, kraby i małże w towarzystwie ryżu, makaronu ryżowego i warzyw. Tajscy kucharze często smażą składniki na głębokim tłuszczu, nadając im chrupiącej tekstury. Dużą popularnością cieszą się także zielone, czerwone i żółte curry.

Podróżując po Tajlandii , warto spróbować pysznej i taniej kuchni ulicznej. Liczne stragany, na których kupisz przeróżne lokalne przysmaki, pozwolą  popróbować różnych specjałów, a także zagłębić się w lokalną kulturę bez wydawania majątku. 

Świetną opcją jest też wizyta na pływającym targu. Znajdziemy tam świeże owoce, lokalne przekąski, biżuterię, owoce morza, a także intensywne przyprawy. To dobra okazja, by poćwiczyć popularne w Tajlandii targowanie i niespotykana atrakcja.

Co jeść w Tajlandii?

Pad thai

Jest najpopularniejszym daniem tajskim. Makaron ryżowy łączy się z różnymi wybranymi składnikami, jak krewetki, kurczak, czy tofu i warzywami. Danie uzyskuje charakterystyczny smak, dzięki zastosowaniu sosu z tamaryndowca, cukru palmowego lub brązowy, sosu rybnego, czarnego i słodkiego sosu sojowego, białego pieprzu. Gotowego pad thaia posypuje się orzeszkami i natką pietruszki, a następnie kropi limonką. Dzięki prostym składnikom i szybkiemu przygotowaniu to idealne danie na co dzień. 

Zupa tajska

Tajska zupa, znana z intensywnych smaków i aromatów, jest jednym z kluczowych elementów kuchni tajskiej. . To wyjątkowo aromatyczna i pikantna potrawa podawana z krewetkami – Tom Yum Goong lub kurczakiem – Tom Yum Gai. Robi się ją na bazie bulionu rybnego lub drobiowego z trawą cytrynową, imbirem, grzybami shiitake i pastą chilii. Opcjonalnymi dodatkami jest kolendra, ostre papryczki i sok z limonki. Zupa tom yum często podawana jest też z tofu lub z kurczakiem. Tajska zupa to doskonała propozycja dla miłośników egzotycznych smaków, łącząca w sobie różnorodność składników i intensywność egzotycznych aromatów.

Pad See Ew 

Pad See Ew w tłumaczeniu oznacza "smażone z sosem sojowym". To tajska potrawa przygotowywana z szerokich, płaskich makaronów ryżowych (sen yai), które są smażone w woku z różnymi dodatkami. Danie charakteryzuje się intensywnym smakiem, który łączy słoność, lekkość słodyczy i delikatną kwasowość. Pad See Ew ma wyrazisty, lekko słodkawy i słony smak, często podawany z dodatkowym sosem chili dla tych, którzy preferują ostre potrawy. Danie jest popularne jako szybki lunch i często sprzedawane na ulicznych targach i stoiskach. 

Tajskie curry

Tajskie curry, znane w języku tajskim jako kaeng, to popularne danie kuchni tajskiej, które charakteryzuje się użyciem pasty curry, mleka kokosowego lub wody, a także różnych składników, takich jak mięso, owoce morza, warzywa i zioła. W odróżnieniu od indyjskich curry, tajskie wersje często zawierają świeże zioła i korzenie zamiast mieszanki suszonych przypraw.

Khao pad

Khao Pad, czyli tajski smażony ryż, to jedno z najpopularniejszych dań w tajskiej kuchni. Jest bardzo smaczne i proste w przygotowaniu, a dostosować je można do własnych preferencji smakowych. Smażony w woku lub na patelni ryż, mieszany jest z innymi składnikami, takimi jak jajka, warzywa, owoce morza lub mięso. Do przygotowania khao pad używa się zimnego, ugotowanego ryżu, aby uniknąć sklejania się ziaren. Często jest spożywany sam lub jako dodatek do innego dania.

Kurczak satay

To kawałki kurczaka nabite na drewniane patyczki, grillowane, a następnie podawane z aromatycznym sosem orzechowym na bazie mleka kokosowego, orzeszków ziemnych i przypraw. Najczęściej podawane jest z ryżem lub innymi dodatkami. Satay to rodzaj marynaty i sosu, używanego w tym daniu. Smak kurczaka jest delikatnie pikantny, słodki i słony jednocześnie.

Sprawdź też: Odkryj tajemnice street food w Bangkoku: kulinarna przygoda

Tajskie owoce, których musisz spróbować!

Owoce występujące w Tajlandii to prawdziwe bogactwo smaków! Egzotyczne owoce nie mają za wiele wspólnego z tymi występującymi w Polsce. Przepyszne banany, mango, ananasy i marakuja to bogactwo Tajlandii. Zobacz, których egzotycznych owoców warto spróbować podczas wizyty na lokalnym targu lub w czasie wakacji all inclusive w Tajlandii. 

Durian

To owoc tropikalny znany ze swojego charakterystycznego zapachu, który często opisywany jest jako nieprzyjemny, pomimo słodkiego smaku owocu. Durian nazywany jest azjatyckim  królem owoców. Ma kolczaste zewnętrzne skorupy, a jego miąższ jest kremowy. Mówi się, że duriana albo się kocha, albo nienawidzi, a wiele osób odstrasza już jego zapach. Czasem durian używany jest do różnych deserów.

Dragon fruit

Znany również jako pitaja, to tropikalny owoc pochodzący z roślin kaktusowatych. Znany jest ze swojego wyjątkowego i egzotycznego wyglądu. Ma zazwyczaj jasnoróżową lub żółtą skórkę z zielonymi łuskami, a jego miąższ może być biały lub ciemnoróżowy, z małymi czarnymi nasionami. Ma łagodnie słodki i orzeźwiający smak, czasem porównywany do gruszki bądź kiwi. Jest bogaty w antyoksydanty i witaminę C.

Jackfruit

Inaczej chlebowiec, to duży owoc tropikalny pochodzący z Azji południowej. Jest to największy owoc na świecie i może osiągnąć wagę nawet do 50 kg. Ma on zieloną lub żółtawą skórkę, a jego miąższ jest miękki, włóknisty i słodki. Przypomina mieszankę mango, banana i ananasa. Jedzony jest na surowo albo dodawany do słodkich lub słonych dań.

Pomelo

To duży owoc cytrusowy, czasem mylony z grejpfrutem. Jest on jednak subtelniejszy i mniej kwaśny. Miąższ pomelo jest delikatny, słodki i bardzo soczysty. Jest popularny jako przekąska, dodatek do sałatek albo składnik soków. Jest bogate w błonnik i witaminę C.

Carambola – gwiaździsty owoc

Ma charakterystyczny kształt w formie gwiazdy, jasnożółtą skórkę i soczysty miąższ, słodki i lekko kwaśny. Przypomina połączenie jabłka, gruszki i cytryny. Spożywana jest surowa, pokrojona w plasterki.

Longan

Znany jest również jako dragon eye, ze względu na swój charakterystyczny wygląd po obraniu, przypominający oko smoka. Jest on mały, kulisty i brązowy, z białym, soczystym środkiem. Są one również dostępne w konserwach lub suszone.

Rambutan

To owoc bardzo podobny do litchi pod względem wyglądu i smaku. Charakteryzuje się owalnym kształtem i czerwoną lub zieloną skórką, pokrytą miękkimi kolcami. Miąższ rambutana jest biały lub różowy, soczysty i słodki. Często dodaje się go do sałatek, deserów i koktajli.

Dooku

Rośnie w pękach tak, jak winogrona. Każdy z małych, żółtych owoców jest wielkości dużej śliwki. Pod cienką skórką znajduje się biały miąższ o konsystencji galaretki. W środku znajdziemy zielone pestki, których nie powinno się rozgryzać, gdyż mają bardzo gorzki smak. Miąższ tego owocu jest bardzo orzeźwiający, jednocześnie słodki i lekko kwaskowaty. 

Lody tajskie

Lody tajskie to wspaniały deser lodowy w kształcie charakterystycznych ruloników. Od tradycyjnych lodów różnią się one smakiem, wyglądem, a także metodą przygotowywania. Do zrobienia wykorzystuje się naturalne składniki takie jak: mleko kokosowe, świeże owoce np. mango czy  litchi i czekoladę.
Sam proces ich przygotowywania jest warty uwagi. Potrzebna jest specjalna i zmrożona płyta (do -20 stopni Celsjusza), na której rozprowadza się i miesza składniki. Kolejno wylewa się mleko, owoce i pozostałe dodatki, a masę miesza się specjalnymi szpatułkami. Cienką, zastygniętą masę zwija się w rulony, ustawia pionowo i dekoruje różnymi posypkami, ziołami, czy jadalnymi kwiatami.

Tradycyjne lody w Tajlandii są sprzedawane zazwyczaj w papierowych kubeczkach z posypkami. Jedną z takich posypek jest konserwowa kukurydza, która jest słodka i zdaniem Tajów świetnie pasuje do lodów.

Czego nie jeść w Tajlandii?

Jedzenie w Tajlandii może zachwycać, ale też momentami przestraszyć. Na lokalnych straganach i food marketach można natknąć się na rzeczy, których normalnie nie chcielibyśmy spróbować.
Tam zjada się wszystko! Popularne są smażone na głębokim oleju paski świńskiej skóry, fermentowane ryby, kurczak z chrząstkami i przeróżne insekty często spotykane na weekendowych targach. Ciekawe też są tajskie lody posypane żółtą kukurydzą lub owoce durian z kleistym ryżem.

Zobacz też: 10 niezwykłych ciekawostek o Tajlandii

Na straganach oprócz tradycyjnych, smacznych przekąsek można dostać różnego rodzaju zupki chińskie z dodatkiem parówek i kiełbasek. Do wielu potraw dodaje się także surowe jajka i sos sojowy. Szczególną uwagę na to powinny zwracać osoby z różnymi alergiami pokarmowymi.

Tajska kuchnia kusi egzotycznymi smakami, ale dla polskiego turysty może stanowić nie lada wyzwanie. Różnice w lokalnej florze bakteryjnej mogą prowadzić do nieprzyjemnych niespodzianek. Co więc omijać szerokim łukiem? Przede wszystkim strzeż się nieprzegotowanej wody i kostek lodu - to główne źródła zakażeń. Unikaj też surowych warzyw i owoców, zwłaszcza tych mytych w kranówce. Sałatki? Tylko w sprawdzonych restauracjach. A co z ulicznym jedzeniem? Choć kuszące, niesie ryzyko. Wybieraj dania świeżo przygotowane, najlepiej na twoich oczach. Pamiętaj: lepiej zapobiegać niż leczyć!

Tajlandia all inclusive

Tajlandia oferuje wiele pięknych miejsc do zwiedzania i wypoczynku. Jeśli szukasz wypoczynku i relaksu pełnego luksusu, wybierz Tajlandię all inclusive

All Inclusive to klucz do bezstresowych wakacji w Krainie Uśmiechu. Co zyskujesz? Przede wszystkim spokój ducha - wszystko masz w cenie. Luksusowe hotele, wyśmienite tajskie przysmaki i egzotyczne drinki na wyciągnięcie ręki. A może relaks w hotelowym spa? To też często wliczone! All inclusive w Tajlandii to nie tylko wygoda, ale i oszczędność.

Gorący klimat, piaszczyste plaże, różnorodność kulturowa, pyszna kuchnia i moc atrakcji dla każdego to nasza propozycja na wakacje. Wybierz jeden z ekskluzywnych hoteli all inclusive i nie martw się o dodatkowe koszty. 

Martyna Pawlak

Martyna Pawlak

Kolekcjonerka wspomnień i doświadczeń, optymistka i wieczna marzycielka, prywatnie – studentka psychologii. Uwielbia bliższe i dalsze podróże, odkrywanie nowych miejsc, poznawanie innych kultur i smaków lokalnych kuchni. Najbardziej ciekawią ją destynacje egzotyczne, szczególnie w południowej Azji. Kocha każdy rodzaj podróżowania: od luksusowych wakacji all inclusive, spontanicznych City Break na własną rękę, aż po autostopowe wyprawy z „domkiem” na plecach. Najchętniej odpoczywa pośród natury, w czasie górskich wędrówek i żeglowania.

Zaplanuj wakacje z Ekspertami Nekera

Sprawdź oferty na egzotyczne wczasy

Zainspiruj się do podróży

Zobacz najpiękniejsze i najciekawsze miejsca na ziemi

Szukaj okazji Last Minute

Last Minute : złap okazję na wakacje!

Bądź na bieżąco z aktualnościami Nekera

Szukaj ofert na wakacje 

Wolisz krótsze podróże? Znajdź swój pomysł na City Break

City Break: zaplanuj krótki urlop w mieście!

Strzałka