Podróż samolotem to niezapomniane przeżycie! Na pokładzie zaczynają się twoje wymarzone wakacje, święta z rodziną czy udana podróż biznesowa. Pomimo że samolot to jeden z najbezpieczniejszych środków transportu, myśl o podróży w chmurach u wielu powoduje niepokój. Przygotowaliśmy dla Ciebie odpowiedzi na 25 najczęściej zadawanych pytań o podróżowanie samolotem. Przeczytaj i zobacz, jak cały proces staje się jasny i bezstresowy!
Spis treści
Na lotnisku musisz mieć czas, by przejść przez proces odprawy, kontrolę bezpieczeństwa oraz beztresowo znieść ewentualne kolejki. Jeżeli rozpoczynasz podróż w jednym z portów krajowych, zaleca się, aby być na lotnisku minimum 2 godziny wcześniej. W przypadku podróży międzykontynentalnych (oraz poza strefę Schengen, gdzie konieczna jest kontrola paszportowa) lub dużych, międzynarodowych portów lotniczych zaleca się stawić na lotnisku minimum 3 godziny wcześniej. Warto wziąć pod uwagę także zalecenia konkretnych lotnisk i wytycznych, które otrzymasz od linii lotniczej/biura podróży oraz odległość od lotniska i to, czy musisz nadać bagaż rejestrowany.
Odprawa na lotnisku (airport check-in) to proces, który musi przejść każdy pasażer samolotu. Na tym etapie podróży weryfikowana jest tożsamość pasażera, wydawana karta pokładowa oraz nadawany bagaż rejestrowany (jeżeli pasaże go posiada). Przygotowując się do odprawy, miej przy sobie ważny dowód osobisty lub paszport, bilet lotniczy (lub dokumenty podróży, jeżeli wykupiłeś wycieczkę z odprawą bezbiletową w biurze podróży) oraz ewentualnie wizę.
Po przybyciu na lotnisku odszukaj na tablicy numer swojego lotu i udaj się do wyznaczonego stanowiska odprawy. Po odprawie przechodzisz bezpośrednio do kontroli bezpieczeństwa.
W zależności od linii lotniczych istnieją różne formy odprawy:
Check-in to dokładnie odprawa na lotnisku. Po przybyciu do hali lotniska musisz udać się do stanowiska z napisem "check-in", czyli stanowiska odprawy lotniskowej. To pierwszy i najważniejszy etap podróży, podczas którego pracownik lotniska zweryfikuje twoje dane, nadasz bagaż, otrzymasz kartę pokładową i będziesz mógł przejść do kontroli bezpieczeństwa. Check-in zazwyczaj rozpoczyna się ok. 2 godzin przed wylotem.
Karta pokładowa to dokument upoważniający do wejścia na pokład samolotu. Zawiera szczegóły zakupionego biletu, takie jak numer bramki, z której odlatuje samolot, numer miejsca w samolocie, numer oraz godzinę wejścia na pokład (boarding time). Karta pokładowa jest wydawana podczas odprawy lotniczej (check-in). Może być w formie papierowej lub elektronicznej.
Tylko posiadając kartę pokładową, możesz przejść kontrolę bezpieczeństwa czy zrobić zakupy w strefie bezcłowej.
Kontrola bezpieczeństwa na lotnisku to kilka kluczowych kroków, które musi przejść każdy pasażer samolotu. Podczas kontroli bezpieczeństwa, pasażerowie muszą wyjąć z bagażu podręcznego elektronikę (np. telefon, laptop, aparat fotograficzny), płyny (powinny znajdować się w przezroczystej kosmetyczce/torbie z zamknięciem), zdjąć odzież wierzchnią (kurtka, płaszcz, szalik), zdjąć zegarek i okulary. Wszystkie przedmioty, łącznie z bagażem podręcznym, należy umieścić w plastikowych koszykach, które postawione na specjalnej taśmie są prześwietlane przez pracowników lotniska.
W niektórych krajach, jak np. w Egipcie , pasażerowie mogą być zobowiązani do zdjęcia obuwia przed przejściem przez bramkę bezpieczeńśtwa. Kontrola bezpieczeństwa ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa podczas podróży lotniczej poprzez skrupulatne sprawdzenie zawartości bagażu podręcznego oraz (w razie potrzeby) przeprowadzenie kontroli osobistej niektórych pasażerów.
Podczas odprawy i wejścia na pokład samolotu niezbędne będą dowód osobisty lub paszport (zależnie od kierunku podróży) oraz bilet lotniczy, lub numer rezerwacji elektronicznej. Podczas boardingu, czyli wchodzenia na pokład należy okazać boarding pass, czyli kartę pokładową, która wydawana jest w czasie odprawy.
Dla własnego komfortu i bezpieczeństwa miej wskazane dokumenty przy sobie, aby nie musieć za każdym razem poszukiwać ich w otchłani plecaka lub torby!
Podczas podróży samolotem z dzieckiem, niezbędne dokumenty to paszport lub dowód osobisty dziecka oraz bilet lotniczy, lub numer rezerwacji elektronicznej. Pamiętaj, że dziecko musi posiadać własny dokument tożsamości – niezależnie od wieku, dzieci nie mogą podróżować na dokumentach rodziców! W czasie planowania podróży upewnij się, że dokumenty dziecka są kompleksowe i spełniają wymagania wjazdowe do kraju docelowego oraz ewentualnych miejsc tranzytowych (przesiadkowych).
Zanim wyruszysz na lotnisko, zwróć szczególną uwagę na bagaż podręczny! W małym plecaku, torebce lub walizce powinno znaleźć się miejsce na twój podróżniczy niezbędnik: od dokumentów i urządzeń elektronicznych, przez ulubioną książkę, aż po lekarstwa i płyny. Warto wiedzieć, że istnieją pewne regulacje i ograniczenia co do przewozu rzeczy w bagażu podręcznym. Zgodnie z obowiązującymi przepisami wszystkie płyny, które przewozisz w bagażu podręcznym, nie mogą przekraczać 100 ml każdy. Powinny być zapakowane w jedną przezroczystą torbę z zamknięciem (lub kosmetyczkę), o łącznej pojemności nieprzekraczającej 1 litra.
Należy pamiętać, że istnieją również ograniczenia dotyczące przewożenia innych substancji, takich jak substancje wybuchowe, łatwopalne, chemiczne, toksyczne, oraz przedmioty ostre, które nie mogą być umieszczone w bagażu podręcznym. Ważne jest, aby sprawdzić regulacje linii lotniczych i krajów, do których podróżujesz, aby uniknąć ewentualnych problemów podczas podróży.
Czytaj więcej: Bagaż podręczny – jak się spakować?
Plecak, ulubiona torebka, a może mała walizka? Przed tym dylematem staje każdy podróżny! Zanim spakujesz najpotrzebniejsze rzeczy, pamiętaj, że waga i rozmiar bagażu podręcznego zależą głównie od przewoźnika. Wymiary bagażu podręcznego, który wkładamy pod fotel poprzedzającego pasażera powinny mieścić się w przedziale 40 x 20 x 25 cm (wymiary mogą nieznacznie różnić się w zależności od przewoźnika). Każdy pasażer samolotu ma wliczoną 1 sztukę bagażu podręcznego (torby lub plecaka) w cenę biletu.
Na pokład samolotu jako bagaż podręczny można zabrać też podręczną walizkę. Standardowo waga wynosi około 8-10 kg a wymiary ok. 55 cm x 40 cm x 23 cm – pasażer musi mieć możliwość, by samodzielnie umieścić bagaż podręczny w schowku nad fotelem. Pamiętaj, że w niektórych liniach lotniczych (szczególnie tanich liniach lotniczych, jak WizzAir czy RyanAir) zabranie podręcznej walizki na pokład samolotu jest dodatkowo płatne.
Bagaż podręczny może przyjmować formę małej walizki. Warto pamiętać, że w niektórych liniach lotniczych zabranie walizki kabinowej na pokład jest dodatkowo płatne! Walizki kabinowe są projektowane z myślą o spełnieniu wymagań linii lotniczych dotyczących rozmiarów i wagi bagażu podręcznego, co czyni je praktycznym wyborem dla podróżujących. Bezpłatny bagaż podręczny, który przysługuje każdemu pasażerowi to plecak, torebka lub torba, która mieści się w wymiarach 40 x 20 x 25 cm.
Wymiary bagażu podręcznego zależą od linii lotniczych – przeważnie jest to ok. 40 x 30 x 20 cm (mała walizka, plecak lub torba). Przykładowo w liniach lotniczych LOT bagaż podręczny może mieć maksymalny wymiar 55 cm wysokości, 40 cm szerokości i 23 cm głębokości, w liniach lotniczych Enter Air: 55 x 40 x 20 cm, a w liniach lotniczych WizzAir: 40 x 30 x 20 cm.
Ważne jest dostosowanie się do konkretnych wymagań linii lotniczych, aby uniknąć problemów z bagażem podręcznym podczas podróży.
Ładowarka do telefonu może być przewożona w bagażu podręcznym na pokładzie samolotu. W niektórych samolotach znajdziesz gniazda zasilania, dzięki którym możesz naładować telefon lub inne urządzenia elektroniczne w czasie lotu. To praktyczne rozwiązanie, przydatne szczególnie w czasie długich podróży.
Zasady i opłaty dotyczące bagażu rejestrowanego różnią się w zależności od linii lotniczych i klasy podróży. Standardowo, pasażerowie mają określony limit wagi bagażu rejestrowanego, który zazwyczaj wynosi od 20 do 30 kg na jednego podróżnego. Lecąc na wakacje samolotem czarterowym, zawsze masz bagaż rejestrowany w cenie. W przypadku samolotów rejsowych i tanich linii lotniczych musisz zapłacić dodatkowo za bagaż rejestrowany – do wyboru przeważnie jest mniejszy bagaż rejestrowany 10 kg, idealny na krótsze podróże oraz większy bagaż rejestrowany ok. 20 kg, który sprawdzi się na długie wakacje.
Przed pakowaniem zapoznaj się z listą zabronionych przedmiotów w bagażu rejestrowanym, by uniknąć nieprzyjemności.
Jeżeli podczas nadawania bagażu w czasie odprawy okaże się, że przekroczysz dozwolony limit wagowy, musisz uiścić opłatę. Opłata za nadbagaż liczona jest od każdego przekroczonego kilograma. Koszt za 1 kg nadbagażu wynosi mniej więcej 35-45 zł (w zależności od cennika linii lotniczych).
Warto wiedzieć, że Lotnisko Chopina w Warszawie posiada dedykowany paczkomat, w którym możesz nadać cenne lub zbyt ciężkie przedmioty, aby uniknąć konieczności pozbywania się rzeczy podczas kontroli bezpieczeństwa. Paczkomat znajduje się w strefie kontroli bagażu przy przejściu Fast Track E na międzynarodowym porcie lotniczym w Warszawie.
W samolocie zaleca się wyłączenie telefonu lub przełączenie go w tryb samolotowy ze względu na potencjalne zakłócenia, jakie mogą wystąpić w pracy urządzeń pokładowych, systemów komunikacyjnych i nawigacji samolotu. Telefonów nie wolno używać w czasie startu i lądowania samolotu. W czasie lotu możesz korzystać ze swojego urządzenia. Obecnie wiele nowoczesnych samolotów posiada Internet na pokładzie.
Każdego dnia na świecie odbywa się ok. 100 tysięcy lotów samolotem! Jak często słyszysz o wypadkach? Okazuje się, że samoloty to jedne z najbezpieczniejszych środków transportu. Prawdopodobieństwo śmierci w powietrznym wypadku to 1:20 milionów – szansa na 6 w Lotka to 1:13 milionów. Oznacza to, że masz większe szanse na zostanie milionerem niż niefortunną podróż na urlop.
Zobacz też: Ubezpieczenie turystyczne: czym jest i dlaczego warto je mieć?
W wyniku gwałtownej zmiany ciśnienia podczas wznoszenia się maszyny, pasażerowie mogą odczuwać pewne dolegliwości. Najczęstsze z nich to uczucie zatkanych uszów lub lekki ból w uszach. By uniknąć dyskomfortu, warto w czasie startu i lądowania żuć gumę, ssać cukierka lub powoli pić wodę.
Przede wszystkim wygodnie! Pamiętaj, że w samolocie spędzisz od kilku do nawet kilkunastu godzin – komfort i swoboda ruchów będą więc podstawą. Wybierz wygodne, luźne ubrania, które nie krępują ruchów i wygodne buty. Załóż rzeczy z naturalnych, przewiewnych tkanin – w samolocie jest ciepło. Pamiętaj, by szczególnie unikać obcisłych ubrań, które mogą zaburzać odpowiednie krążenie krwi. Różne organizmy różnie reagują na zmiany ciśnienia. Podczas długich lotów możesz napotkać problem opuchniętych łydek czy spuchniętych kostek. Nie dokładaj organizmowi problemu w postaci ciasnych ubrań!
Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo i nie ma przeciwwskazań medycznych, można latać samolotem w ciąży. Za bezpieczne uznaje się loty samolotem do 32. tygodnia ciąży – kobiety mogą wtedy podróżować za zgodą lekarza prowadzącego, bez koneiczności posiadania zaświadczenia lekarskiego. Zaleca się, aby formularz o danych medycznych wypełniały już kobiety, które ukończyły 28. tydzień ciąży.
Najlepszym i najbezpieczniejszym czasem na planowanie podróży jest okres II. trymestru, kiedy kobieta nie zmaga się już z dolegliwościami związanymi z początkiem ciąży, a do porodu zostało jeszcze dużo czasu.
Dzieci płacą za bilety lotnicze, ale ceny i warunki mogą się różnić w zależności od linii lotniczych oraz wieku dziecka. Zazwyczaj niemowlę do 2. roku życia (tzw. infant) podróżuje na kolanach rodzica lub w foteliku samochodowym na osobnym siedzeniu, co wiąże się z obniżoną ceną biletu. Zniżka może wynosić nawet 90% ceny biletu. W przypadku starszych dzieci polityka cenowa linii lotniczych może obejmować różne rabaty, specjalne usługi oraz inne limity bagażowe dostosowane do potrzeb najmłodszych pasażerów.
Zobacz więcej: Q&A: Dziecko w samolocie – odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania
Ze względów bezpieczeństwa miejsca dla dzieci w wieku od 2 do ukończenia 12 lat i rodziców są przydzielane obok siebie i nie wiąże się z tym dodatkowa opłata. Infant, czyli dziecko do 2 roku życia podróżuje na kolanach rodzica lub w foteliku samochodowym.
Tak, można zabrać mleko dla dziecka do samolotu. Pokarm dla dziecka traktowany jest jako produkt specjalnego przeznaczenia. Regulacje dotyczące przewozu płynów do 100 ml w bagażu podręcznym nie obejmują mleka dla niemowląt, dlatego podczas odprawy należy zgłosić mleko do kontroli, a następnie zabrać je na pokład samolotu w ilości koniecznej dla zapewnienia komfortu i bezpieczeństwa dziecku.
Linie lotnicze zazwyczaj umożliwiają bezpłatne przewożenie wózka dla dziecka do 2 roku życia, który może być oddany do luku bagażowego przy odprawie lub zabrany na pokład samolotu. Taka procedura znacząco ułatwia podróżującym rodzicom zapewnienie wygody dla siebie i dziecka.
Można zarezerwować miejsce przy wyjściu awaryjnym w samolocie. Tanie linie lotnicze, takie jak Wizz Air, oferują możliwość rezerwacji miejsc z dodatkową przestrzenią na nogi przy wyjściu ewakuacyjnym z samolotu za dodatkową opłatą. Warto wiedzieć, że nie wszystkie linie lotnicze będą oferowały taką możliwość!
Tak, na pokładzie samolotu zazwyczaj jest dostępny catering, czyli usługi gastronomiczne oferowane przez linie lotnicze. Catering w samolocie może obejmować różnorodne posiłki, napoje oraz przekąski, które są serwowane pasażerom w trakcie lotu, w zależności od długości trasy i klasy podróży. Na krótkich trasach podróżni mogą zakupić niewielkie dania i przekąski podczas serwisu pokładowego. W przypadku długich, międzykontynentalnych lotów często podstawowe posiłki są wliczone w cenę biletu lotniczego i serwowane przez załogę w określonych godzinach.
Teraz już wiesz wszystko o lataniu samolotem! Nie czekaj, rezerwuj wymarzone wakacje i przekonaj się sam, że to wspaniałe doświadczenie.
Anna Nowicka
Od lat związana z digital marketingiem i social mediami. W swojej pracy łączy umiejętności dziennikarskie zdobyte podczas studiów z działaniami online. Odpowiada za tworzenie strategii SEO content marketingowych i content planów dla Poradnika Nekera, optymalizowanie treści zgodnie z zasadami SEO, rozwijanie serwisu nekera.pl i komunikację w kanałach social media. Prywatnie uwielbia wypoczynek nad morzem, pływanie i aktywne city break. W 100% zgadza się z twierdzeniem, że podróżować znaczy żyć!