Planujesz wakacje w Turcji i zastanawiasz się, jakie souveniry przywieźć z podróży? Pamiątki to świetny sposób na prezent dla znajomych, ale także przedmiot, który pomoże w utrwaleniu wspomnień z wyjazdu. Pamiątki umożliwiają także zabranie ze sobą części lokalnej kultury. Zobacz, jakie pamiątki warto kupić podczas wakacji!
Spis treści
- 10 pomysłów na pamiątki
- Tureckie bazary
- Czego nie można przywieźć z Turcji?
10 pomysłów na pamiątki
Turcja to kraj z bogatą historią i tradycjami, które kształtowały się na przełomie wielu wieków. Tutejsze sklepiki i bazary są obfite w różnego rodzaju rękodzieła, ceramikę, słynne tureckie dywany, a także przyprawy, dzięki którym kuchnia turecka jest tak wyjątkowa! Odwiedzając ten piękny kraj, warto zostawić sobie trochę miejsca w walizce! Znajdziesz tu masę unikalnych produktów, których próżno szukać na polskich półkach. Oto lista pamiątek, które warto kupić w Turcji
!
- Turecka herbata – Turecka herbata nazywana çay to bardzo popularny napój wśród tureckiej społeczności. Fenomen herbaty tkwi w jej intensywnym smaku, który wynika ze specjalnego sposobu parzenia. Jest ona parzona w podwójnym, specjalnie do tego celu stworzonym czajniczku. Czas oczekiwania na zaparzenie herbaty to ok. 15 minut, ale naprawdę warto zaczekać, by móc rozkoszować się niespotykanym smakiem napoju. Oprócz wyjątkowego smaku, picie herbaty to rytuał, który towarzyszy mieszkańcom każdego dnia. Turecka herbata to przede wszystkim istotny element tureckiej kultury i sposób na spędzanie czasu przez Turków.
- Sok z granatu (nar ekşisi) – Kolejnym znanym tureckim specjałem jest sok z granatu. Znajdziesz go w każdym sklepie czy restauracji. Jego słodko-kwaśny smak i gęsta konsystencja sprawiają, że może być stosowany jako sos do wielu dań. Sprawdzi się także jako orzeźwiający napój w upalny dzień. Według badań sok z granatu posiada bardzo wiele właściwości zdrowotnych oraz jest bogaty w witaminę C, B i A, a także zawiera duże ilości magnezu, cynku, czy fosforu. Pomaga w obniżeniu cholesterolu, kontroli ciśnienia, chroni przed nowotworami i będzie świetny w walce z anemią. Przed zakupem zwróć uwagę na skład soku, aby nie zawierał niepotrzebnych dodatków czy konserwantów. Jeśli będzie taka możliwość, warto zaopatrzyć się w soki domowej roboty, które są sprzedawane na lokalnych bazarkach.
- Tureckie przyprawy – Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, co czyni kuchnię turecką tak wyjątkową? Jest to przede wszystkim zasługa tutejszych przypraw, które są aromatyczne i dodają niepowtarzalnego charakteru tureckim potrawom. Do najpopularniejszych przypraw, bez których nie można się obejść, należą: sumak, kmin rzymski, kurkuma, papryka oraz cynamon. Oprócz pojedynczych przypraw, w Turcji możemy natrafić na różne mieszanki. Jedną z najbardziej znanych, jest mieszanka baharat, która zawiera kardamon, cynamon i gałkę muszkatołową. Jeśli chcesz zaopatrzyć się w dobrej jakości przyprawy, pamiętaj o odwiedzeniu bazarów, na których możesz zakupić przyprawy na wagę!
Zobacz z czego słynie kuchnia turecka!
- Lokum – To jeden z najpopularniejszych słodyczy, nie tylko w Turcji, ale także na Bałkanach i Bliskim Wschodzie. Deser składa się z skrobi oraz syropu cukrowego w formie galaretki, a następnie obsypywany cukrem pudrem lub oblewany czekoladą. Bardzo często dodawane są także bakalie, orzechy lub wiórki kokosowe. Lokum występuje w wielu wariantach smakowych, jednak do najpopularniejszych zaliczany jest smak różany. Warto spróbować też innych wariantów. Jeśli jesteś miłośnikiem słodyczy, warto chociaż raz w życiu spróbować tego wyjątkowego tureckiego deseru!
- Tureckie lampy z tykwy – Jeśli chcesz przywieźć z Turcji coś, co nada twojemu mieszkaniu tureckiego klimatu, warto zastanowić się nad lampami z tykwy. W większości są wykonywane ręcznie i sprzedawane na lokalnych bazarach. Lampy można znaleźć w wielu formach, takich jak: lampki nocne, stojące czy też nawet żyrandole. Ze względu na ręczne oryginalne zdobienia, każdy znajdzie wzór i kolor dla siebie. Jest to świetny sposób na upiększenie swojego zacisza domowego!
- Turecka kawa – Turecki sposób parzenia kawy jest znany na całym świecie. W 2013 roku tradycja parzenia i picia kawy w Turcji została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Co więc stoi za ogromną popularnością tureckiej kawy? Tym co ją wyróżnia, jest specjalna procedura parzenia. Kawa jest bardzo drobno mielona, a następnie zagotowywana w tygielku. Aby smak był lepszy, cukier jest dodawany na samym początku parzenia. Przed wypiciem kawy dostaniesz szklankę wody, aby oczyścić kubki smakowe i móc delektować się wyjątkowym smakiem tureckiej kawy!
- Ceramika – Tradycja tworzenia tureckiej ceramiki wywodzi się z miasta Iznik. Wyroby charakteryzują się bogatą kolorystyką i orientalnymi wzorami, które często przedstawiają kwiaty i motywy geometryczne. Proces powstawania ceramiki obejmuje ręczne malowanie wzorów, następnie pokrycie szkliwem i wypalenie w wysokiej temperaturze. Ceramikę najlepiej kupować na bazarach lub w galeriach sztuki. Te piękne i oryginalne wyroby mogą posłużyć jako ozdoba, ale także jako elementy codziennego użytku.
- Tureckie tkaniny –Turecka moda jest bardzo zróżnicowana i odzwierciedla mieszankę tradycji kulturowych oraz aktualne trendy. Pomimo rozwoju i wpływu Zachodu, tureckie stroje narodowe po dziś dzień funkcjonują w lokalnej kulturze. Charakteryzują się bogactwem tkanin, wzorów i kolorów, a ich wygląd często zależy od danego regionu. Jednym z popularnych elementu tradycyjnego stroju jest turecka chusta, znana jako turban – to nakrycie głowy noszone przez kobiety w Turcji, często jako wyraz swojej religijności. Jeśli chodzi o dzisiejsze czasy, Turcy są mistrzami w łączeniu tradycji z najnowszymi trendami. Projektanci czerpią inspiracje z tradycyjnych wzorów i tkanin, a następnie wprowadzają w nowoczesne kreacje. Warto wspomnieć także, że Turcja jest znana z bardzo dobrej jakości jedwabiu, bawełny, lnu oraz dżinsu. Jeśli jesteś pasjonatem mody, na pewno warto wybrać się na zakupy w Turcji. Znajdziesz tu oryginalne i dobrej jakości stroje, które urozmaicą twoją szafę!
- Biżuteria z Zultanite – Turcja słynie z ręcznie robionej biżuterii z Zultanitem. Zultanit to rzadki kamień szlachetny, który słynie ze zdolności do zmiany koloru w zależności od kąta patrzenia. Jest on stosowany w wielu typach biżuterii, takich jak pierścionki, kolczyki naszyjniki i bransoletki. Wybierając się do Turcji, warto pomyśleć nad zakupem tej biżuterii, ze względu na to, że Zultanit można dostać w niewielu miejscach na świecie. Ponadto to świetny pomysł na prezent dla bliskich lub do noszenia na co dzień dla siebie.
- Baklava – Kolejny turecki przysmak, który cieszy się popularnością również na Bałkanach i Bliskim Wschodzie. Baklava składa się z cienkich warstw ciasta filo, a następnie przekłada się je nadzieniem z orzechów, z dodatkiem przypraw lub cynamonu. Po ułożeniu warstw, całość jest pieczona i pokryta syropem lub lukrem. Zaletą deseru jest długi termin ważności oraz możliwość znalezienia go w każdym sklepie. Nie będzie problemu z przywiezieniem go z podróży!
Tureckie bazary
Odwiedzając tureckie bazary, pamiętaj o targowaniu się! Targowanie się w Turcji to głęboko zakorzeniona tradycja, która pozwala zaoszczędzić trochę pieniedzy. Istnieje kilka zasad, o których należy pamiętać przy negocjowaniu cen. Oto wskazówki, które przydadzą ci się podczas zakupów w Turcji.
- Aby zacząć negocjacje, warto podać znacznie niższą cenę – da ci to większe pole do targowania się i uzyskania korzystniejszego efektu.
- Bądź cierpliwy! Czasami negocjacje mogą zająć sporo czasu, a dodatkowo Turcy uwielbiają prowadzić rozmowy z turystami.
- Zabierz ze sobą gotówkę – Widok gotówki może sprawić, że kupiec chętniej zejdzie z ceny, a być może sam zaproponuje rabat.
- Pamiętaj o kulturze osobistej i złap dobry kontakt ze sprzedającym – Znalezienie wspólnego tematu rozmowy, czy nawet szczery uśmiech, sprawią, że kupiec cię polubi i chętniej obniży cenę.
- Porównaj ceny na innych stoiskach – Znajomość cen produktów u innych sprzedawców, pozwoli na oszacowanie jego realnej wartości. Dzięki temu będziesz wiedzieć do jakiej kwoty warto się targować.
Czego nie można przywieźć z Turcji?
Już wiesz, co warto przywieźć z Turcji, jednak istnieją także pewne przedmioty, których nie wolno przewozić ze względu na przepisy krajowe i międzynarodowe. Oto kilka przykładów rzeczy, które mogą być zabronione w twoim bagażu lub nałożono na nie ograniczenia odnośnie ilości.
- Zabierając ze sobą dużą ilość pamiątek, ich łączna cena nie powinna przekraczać wartości 430 Euro. Jeśli chodzi o biżuterię, to jej cena nie powinna być wyższa niż 15 000 dolarów.
- Jeśli chcesz przywieźć do Polski trochę lokalnych przysmaków, pamiętaj o następujących ograniczeniach: możesz zabrać maksymalnie 1 kg słodyczy, kawy i herbaty, 2 kg miodu oraz 3 kg warzyw i owoców.
- Wywóz starożytnych artefaktów i antyków (nawet części rzeźb) jest surowo zabroniony. Za próbę wywozu grozi kara pozbawienia wolności.
- Zakaz przewozu produktów mięsnych, wynika z faktu, że Turcja nie należy do Unii Europejskiej. Produkty mogą nie spełniać wymogów sanitarnych UE i istnieje ryzyko, że mięso może zawierać szkodliwe bakterie. Ograniczenia mają na celu ochronę zdrowia, a także zapobieganie rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych.
Czytaj także: Bagaż podręczny – jak się spakować? Praktyczny poradnik
Pomimo kilku ograniczeń, warto zaopatrzyć się w różne pamiątki i tureckie specjały. Na pewno po powrocie do Polski jeszcze na długi czas będziesz pamiętać o wspaniale spędzonych wakacjach, a pamiątki przywołają najlepsze wspomnienia i uszczęśliwią twoich bliskich.
Ekspert Nekera poleca