Tatry i Podhale, Beskidy i Sudety – południe Polski to wyjątkowy region, który przyciąga turystów przez cały rok! Zimą chętnie odwiedzamy górskie kurorty narciarskie, latem zdobywamy szczyty i cieszymy się spacerami po górskich miastach, pełnych kolorowego folkloru. Góry to doskonały pomysł na wakacje
i długi weekend – zarówno dla aktywnych, dla miłośników relaksu, jak i regionalnych przysmaków! Pohalańskie moskole, oscypki i kwaśnica z Podhala, keselica i spytkowska gęś z Sudetów, beskidzkie placki ziemniaczane i wędzony pstrąg oraz dziczyzna i gołąbki z ziemniakami z Bieszczad – południe Polski kryje w sobie wiele smaków!
Polacy najchętniej wypoczywają w Zakopanem, Bukowinie Tatrzańskiej, Krynicy Zdrój, Karpaczu, Szklarskiej Porębie, Szczawnicy, Wiśle, Świerardowie-Zdrój i Solinie. Co powiesz na wakacje lub majówkę
w górach?
Spis treści
- Gdzie w góry?
- Najpiękniejsze szlaki
- Korona Gór Polskich
- Majówka w górach
- Mapa szczytów w Polsce
Przygotowujemy ofertę dla Ciebie
Oferta, której szukasz jest chwilowo niedostępna.
Zadzwoń do nas 22 212 05 00 lub zostaw maila, lub numer telefonu, a my przygotujemy najlepszą propozycję na Twoje wakacje.
Gdzie pojechać w góry? Najlepsze miejsca na wakacje
Jednym z najpopularniejszych urlopowych kierunków są Tatry. Imponujące szczyty, zachwycająca przyroda Tatrzańskiego Parku Narodowego, zakopiańskie Krupówki pełne kolorowych straganów i restauracji serwujących regionalne przysmaki, Gubałówka z widokiem na panoramę Tatr – to miejsce zachwyca o każdej porze roku! Po dniu na szlaku turyści chętnie odwiedzają termy w Białce Tatrzańskiej i Szaflach oraz zakopiański aquapark.
A co, gdyby rzucić to wszystko i wyjechać w Bieszczady? To popularne powiedzenie powstało nie bez powodu! Spokojne okolice, położone w dolinach osady i klimatyczne krajobrazy sprawiają, że Bieszczady są chętnie wybierane na wczasy i długie weekendy. Wypoczywając w Solinie, można odbyć wspaniały rejs po jeziorze Solińskim, w Ustrzykach warto odwiedzić Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego oraz rozpocząć wędrówkę na Tarnicę, która należy do Korony Gór Polski.
Pieniny to jedne z najbardziej malowniczych terenów w Polsce. Szczyt Trzy Korony to prawdziwy symbol – to najwyższy szczyt Pienin Środkowych. Wbrew pozorom trasa na szczyt nie jest trudna technicznie, ale wymaga dobrej kondycji. Po drodze ze szlaku warto zobaczyć Kamienne Księgi – skały, które przypominają kształtem otwartą książkę. Regionalne legendy mówią, że to w nich zapisano losy świata. Z czego jeszcze słyną Pieniny? Oczywiście ze spływów Dunajcem! Sezon na kajakową wyprawę zaczyna się na początku kwietnia i trwa aż do października!
Szukasz odpoczynku i relaksu? W górach także możesz wypocząć! Unikalny mikroklimat i piękne widoki sprzyjają regeneracji. Jeżeli myślisz o wypoczynku zdrowotnym, rozważ wczasy w Beskidach. Rabka Zdrój, Kudowa Zdrój czy Krynica Zdrój to miejsca, które słyną z doskonałych SPA i pijalni wód mineralnych. W tym miejscu na pewno nabierzesz sił aż do kolejnego urlopu!
Zobacz także: pomysły na sylwestra w górach
.
Najpiękniejsze szlaki w polskich górach
Planujesz wyjazd w góry? Wycieczka w Tatry, Beskidy, Sudety czy Bieszczady nie może odbyć się bez wędrówki po szlaku. Gdzie warto się wybrać, czy trzeba być zawodowcem? Przedstawiamy najpiękniejsze szlaki w polskich górach!
Morskie Oko
To chyba jedna z najpopularniejszych tras w Tatrach! Trasa do największego jeziora w Tatrach ma ok. 9 kilometrów i zajmie ok. 2,5 godziny. Szlak to asfaltowa droga pomiędzy imponującymi szczytami. Kilka razy można zboczyć z asfaltu, by skrócić trasę kamienistymi schodkami prowadzącymi przez las – skróty są dobrze widoczne i oznaczone. To trasa idealna dla mniej i bardziej zaawansowanych, a nawet dla dzieci! Bez problemu pokonasz ją także z maluchem w nosidełku lub spacerówce. Lustro jeziora leży na wysokości 1395 m n.p.m. w dolinie Rybiego Potoku. Główny parking na drodze do Morskiego Oka znajduje się w Palenicy Białczańskiej.
Trzy Korony
Planujesz wędrówkę po Pieninach? Rozważ wyprawę na Trzy Korony, które są najwyższym szczytem Pienin Środkowych. Na górę prowadzi kilka szlaków, które spotykają się na Siodle, czyli skrzyżowaniu tuż pod szczytem. Zależnie od tego, skąd wyruszysz, twoja droga zajmie ok. 2 do 2,5 godziny. Po drodze warto zatrzymać się na Okrąglicy – tu, na wysokości 982 m n.p.m. znajdziesz punkt widokowy, z którego możesz podziwiać Dunajec, Beskid Sądecki i Tatry.
Orla Perć
To tatrzańska propozycja dla zaawansowanych. Wyprawa na Orlą Perć biegnie pomiędzy przełęczami Zawrat i Krzyżne. Na trasie spotkamy ułatwienia w postaci łańcuchów, drabinek i klamer – nie jest to propozycja na spacerowiczów i początkujących. To typowo wysokogórski szlak, który zajmie nam ok. 6 godzin. Widoki ze szczytu są imponujące! Warto wiedzieć, że ze względów bezpieczeństwa szlak jest jednokierunkowy.
Śnieżka
Chcesz zdobyć Śnieżkę? Musisz wiedzieć, że to najwyższy szczyt w Karkonoszach! Góra charakteryzuje się wyjątkowo surowym klimatem i silnymi porywami wiatru – przez większość roku sam wierzchołek góry otaczają chmury. Na Śnieżkę można wybrać się jednym ze szlaków lub kolejką gondolową od strony czeskiej.
Szczeliniec Wielki
Planujesz długi weekend w Górach Stołowych? Jedną z największych atrakcji Sudetów jest wyprawa na Szczeliniec Wielki. Na szczyt prowadzi trasa po osobliwych schodach, która zajmie nam nie więcej niż 45 minut. To właśnie tu kręcono sceny do jednej z części „Opowieści z Narnii” – jak widać, skalny labirynt na szczycie zachwyca nie tylko turystów, ale i reżyserów!
Giewont
„Śpiący Rycerz” to prawdziwy symbol Tatr. Jego popularność sprawia, że w sezonie letnim można utknąć w… kolejce prowadzącej na szczyt, na którym znajduje się metalowy krzyż, zamontowany przez mieszkańców Zakopanego na pamiątkę 1900 rocznicy urodzin Jezusa Chrystusa. Pomimo popularności szlaku warto pamiętać, że trasa na Giewont wymaga pokonania wielu kilometrów i 1000 m przewyższenia. Wejście na szczyt zajmuje ok. 3,5 godziny.
Tarnica
Bieszczadzka Tarnica to obowiązkowy punkt na mapie miłośników pieszych wędrówek i górskich widoków. Co roku nie brakuje śmiałków, którzy wybierają się w trasę już o wschodzie słońca, by podziwiać widoki z odkrytych grani! Warto wiedzieć, że Tarnica jest najwyższym szczytem Bieszczad. Droga na górę zajmuje nieco ponad 2 godziny.
Ile szczytów ma Korona Gór Polskich?
Korona Gór Polskich to 28 szczytów pasm górskich w kraju. Wszystkie trasy prowadzące na Koronę Gór to ponad 30 000 m n.p.m. Warto wiedzieć, że 13 grudnia 1997 roku powołano Klub Zdobywców Korony Gór Polski.
Jakie szczyty należą do Korony Gór Polskich?
- Babia Góra 1725 m n.p.m. – Beskid Żywiecki
- Biskupia Kopa 889 m n.p.m. – Góry Opawskie
- Chełmiec 851 m n.p.m. – Góry Wałbrzyskie
- Czupel 933 m n.p.m. – Beskid Mały
- Jagodna 977 m n.p.m. – Góry Bystrzyckie
- Kłodzka Góra 765 m n.p.m. – Góry Bardzkie
- Kowadło 989 m n.p.m. – Góry Złote
- Lackowa 997 m n.p.m. – Beskid Niski
- Lubomir 904 m n.p.m. – Beskid Makowski
- Łysica 612 m n.p.m. – Góry Świętokrzyskie
- Mogielica 1171 m n.p.m. – Beskid Wyspowy
- Orlica 1084 m n.p.m. – Góry Orlickie
- Radziejowa 1266 m n.p.m. – Beskid Sądecki
- Rudawiec 1112 m n.p.m. – Góry Bialskie
- Rysy 2499 m n.p.m. – Tatry
- Skalnik 945 m n.p.m. – Rudawy Janowickie
- Skopiec 724 m n.p.m. – Góry Kaczawskie
- Skrzyczne 1257 m n.p.m. – Beskid Śląski
- Szczeliniec 919 m n.p.m. – Góry Stołowe
- Ślęża 718 m n.p.m. – Masyw Ślęży
- Śnieżka 1603 m n.p.m. – Karkonosze
- Śnieżnik 1425 m n.p.m. – Masyw Śnieżka
- Tarnica 1346 m n.p.m. – Bieszczady Zachodnie
- Turbacz 1320 m n.p.m. – Gorce
- Waligóra 936 m n.p.m. – Góry Kamienne
- Wielka Sowa 1015 m n.p.m. – Góry Sowie
- Wysoka 1050 m n.p.m. – Pieniny
- Wysoka Kopa 1126 m n.p.m. – Góry Izerskie
Majówka w górach
Majówka
w górach? Brzmi, jak plan idealny na długi weekend! W ofercie Nekery znajdziesz luksusowe hotele, przestronne apartamenty i domki z widokiem na góry – idealne na krótszy i dłuższy wypad.
Jak wypada majówka 2025?
Majówka w 2025 roku wypada następująco:
- 1 maja (czwartek) – Święto Pracy (dzień wolny)
- 2 maja (piątek) – dzień roboczy
- 3 maja (sobota) – Święto Konstytucji 3 Maja (dzień wolny)
Ponieważ 3 maja wypada w sobotę, pracownicy mają prawo do dodatkowego dnia wolnego w innym terminie. Jeśli weźmiesz urlop na 2 maja (piątek), możesz cieszyć się czterodniowym weekendem od czwartku do niedzieli.
Wakacje w górach z psem
Twój pupil też jest fanem aktywności, a spacer pieszym szlakiem to najlepsza forma rozrywki? W Nekerze możesz zabrać psa na wakacje! W naszej ofercie znajdziesz hotele i przestronne apartamenty, przytulne pensjonaty oraz domki w górach, które akceptują zwierzęta.
Szczyty w Polsce – mapa