Włochy, Rzym, Rzym
-
Warszawa (WAW)
-
10.01.2025 - 2 dni
-
Bez wyżywienia
Klimatyzacja
Internet
Psy i koty mile widziane
Dla Niepełnosprawnych
Dla Rodzin
City Break
Ośrodek nadmorski
Bez paszportu
Włochy, Rzym, Rzym
-
Warszawa (WAW)
-
10.01.2025 - 2 dni
-
Bez wyżywienia
Klimatyzacja
Psy i koty mile widziane
Dla Niepełnosprawnych
Blisko lotniska
City Break
Ośrodek nadmorski
Bez paszportu
Włochy, Rzym, Rzym
-
Warszawa (WAW)
-
10.01.2025 - 2 dni
-
Bez wyżywienia
City Break
Ośrodek nadmorski
Bez paszportu
Włochy, Rzym, Rzym
-
Warszawa (WAW)
-
13.12.2024 - 2 dni
-
Bez wyżywienia
City Break
Ośrodek nadmorski
Bez paszportu
Włochy, Rzym, Rzym
-
Warszawa (WAW)
-
17.01.2025 - 2 dni
-
Śniadania
City Break
Ośrodek nadmorski
Bez paszportu
Włochy, Rzym, Rzym
-
Warszawa (WAW)
-
17.01.2025 - 2 dni
-
Bez wyżywienia
Klimatyzacja
Internet
Dla Niepełnosprawnych
Siłownia
City Break
Ośrodek nadmorski
Bez paszportu
Co zobaczyć w Rzymie? TOP atrakcje
Ciao! Jeżeli tu jesteś, to znaczy, że planujesz długi weekend w Rzymie! Rzym to jedno z najstarszych i najbardziej znanych miast na świecie, pełne niezwykłych zabytków i atrakcji. Co zobaczyć podczas krótkiego wyjazdu lub długiego weekendu w stolicy Włoch
? Zebraliśmy dla ciebie listę najważniejszych i najciekawszych atrakcji, które musisz zobaczyć podczas urlopu w Wiecznym mieście.
Zabytki starożytnego Rzymu
Rzym to jedno z najstarszych miast na świecie, z historią sięgającą VIII wieku p.n.e. Był centrum starożytnego Imperium Rzymskiego, które przez wieki dominowało nad Europą i basenem Morza Śródziemnego. Miasto słynie z licznych zabytków z czasów antycznych. To prawdziwy raj dla miłośników historii! Podczas City Break w Rzymie możesz zobaczyć miejsca wprost z kart rzymskiej mitologii oraz przespacerować się śladem gladiatorów. Jakie zabytki naprawdę warto zobaczyć?
- Koloseum – zwane również Amfiteatrem Flawiuszów, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków starożytnego Rzymu i symbolem potęgi Imperium Romanum. To najbardziej symboliczna budowla w tym mieście (i jeden z najsłynniejszych zabytków na świecie) – nie możesz przejść obok niej obojętnie! Koloseum to potężna, owalna arena o wymiarach 188 m x 156 m i wysokości 48,5 m. Dawniej w Koloseum odbywały się walki gladiatorów, polowania na dzikie zwierzęta, spektakle teatralne oraz inscenizacje bitew. Mogło w nim zasiąść nawet 50-80 tys. widzów, którzy zajmowali miejsca według hierarchii społecznej. Warto wiedzieć, nazwa "Koloseum" funkcjonuje dopiero od średniowiecza i nawiązuje do olbrzymiego posągu Kolosa stojącego kiedyś w pobliżu areny. Koloseum jest otwarte dla zwiedzających niemal przez cały rok (wyjątek stanowi tylko 1 stycznia i 25 grudnia). Godziny otwarcia zależą od sezonu, a ostatnie wejścia możliwe są na godzinę przed zamknięciem. Kupując bilet do Koloseum, w cenie otrzymasz także wejście na wzgórze Palatyn i do Forum Romanum. Koszt biletu to ok. 18 euro. Zwiedzający mogą zdecydować się także na droższy bilet z wejściem na arenę gladiatorów. Zanim wejdziesz do środka, poświęć chwilę na podziwianie potęgi budowli z zewnątrz (np. z ulicy Via Dei Fori Imperiali).
- Panteon – czyli świątynia wszystkich bogów. Jego nazwa pochodzi od greckich słów "pan" (wszystko) i "theoi" (bogowie). To jeden z najlepiej zachowanych budynków starożytnego Rzymu i prawdziwe arcydzieło architektury antycznej. Został zbudowany w latach 118-125 n.e. na polecenie cesarza Hadriana. Znajduje się na Polu Marsowym w zakolu Tybru. Panteon to rotunda o średnicy 43,3 m i takiej samej wysokości, przykryta betonową kopułą, która ma 6-metrową podstawę, zwężającą się ku górze. Jedynym źródłem światła w Panteonie jest otwór (okuluz) o średnicy 9 m na szczycie kopuły Przed wejściem znajduje się przedsionek z 16 imponującymi kolumnami z granitu. Pierwotnie Panteon był świątynią ku czci boskich patronów Rzymu, czyli "wszystkich bogów". W VII w. Panteon został przekształcony w kościół katolicki Santa Maria ad Martyres. W Panteonie znajduje się grób Rafaela Santi, rzymskiego malarza, rysownika i architekta oraz groby królów Włoch: Wiktora Emanuela II i Humberta I. Aktualnie wejście do Panteonu jest płatne – podstawowy bilet kosztuje 5 euro. Planując zwiedzanie Panteonu, pamiętaj o odpowiednim stroju tak, jak w przypadku każdej wizyty w kościele katolickim.
- Termy Karakalli – monumentalny kompleks starożytnych łaźni publicznych w Rzymie, będący jednym z największych i najlepiej zachowanych tego typu obiektów z czasów antycznych. To prawdziwa gratka dla miłośników historii – tutaj naprawdę czuć potęgę starożytnej architektury! Termy składały się z ogromnej centralnej sali przykrytej kopułą, basenów, łaźni parowych, siłowni i ogrodów. Cały kompleks był otoczony murem obronnym. Pod termami funkcjonowała rozwinięta sieć tuneli i pomieszczeń. Do dziś przetrwała większość ścian, fragmenty akweduktów i część podłogowych mozaik, które można podziwiać podczas spaceru. W czasach świetności starożytne baseny i SPA odwiedzało tysiące Rzymian! Normalny bilet do term kosztuje 8 euro. To jeden z oryginalnych, ale też mniej zatłoczonych zabytków Rzymu.
Miejsca, warte zobaczenia
- Fontanna di Trevi – Fontanna di Trevi może walczyć z Koloseum o status najczęściej fotografowanej rzymskiej atrakcji! To jedna z najbardziej znanych i rozpoznawalnych fontann na świecie, prawdziwa ikona Rzymu. Zasila ją woda z antycznego akweduktu Aqua Virgo zbudowanego w 19 r. p.n.e. za czasów cesarza Augusta. Centralnymi postaciami na fasadzie są Okeanos (według niektórych źródeł – Neptun) na rydwanie zaprzężonym w hippokampy (hybrydy konia i ryby) oraz dwa trytony symbolizujące Kastora i Polluksa. Spokojny i wzburzony hippokamp symbolizują dwa stany morza – spokój i sztorm. Fontanna di Trevi ma ponad 300 lat, ale tradycja wrzucania do niej monet zyskała na popularności dzięki filmowi "Trzy monety w fontannie" z 1954 r. Wedlug przesądu, wrzucenie do fontanny pieniążka (koniecznie prawą ręką przez lewe ramie!) ma zagwarantować powrót do Wiecznego Miasta. Codziennie do fontanny trafia kilka tysięcy euro, które są przeznaczane na utrzymanie zabytków i pomoc ubogim.
- Piazza Navona – Piazza Navona to jeden z najsłynniejszych i najpiękniejszych placów w Rzymie. W 86 roku n.e. cesarz Domicjan zlecił wykonanie placu o wyjątkowym, wydłużonym kształcie. Kształt ten wynika z jego pierwotnej funkcji, czyli miejsca do igrzysk i rydwanów (można powiedzieć, że Piazza Navona to dawny stadion!). W centralnej części placu znajduje się imponująca fontanna Czterech Rzek (Fontana dei Quattro Fiumi). Po bokach znajdziesz równie piękne: Fontannę Maura (Fontana del Moro) i Fontannę Neptuna (Fontana del Nettuno). Piazza Navona to tętniące życiem miejsce, pełne kawiarni, restauracji i ulicznych artystów. Jeżeli wybierasz się na City Break do Rzymu w okresie Bożego Narodzenia, koniecznie odwiedź Piazza Navona, który przekształca się w kolorowy jarmark!
- Schody Hiszpańskie – kojarzysz kultowe "Rzymskie wakacje" z Audrey Hepburn? To właśnie na Schodach Hiszpańskich w Rzymie rozpoczyna się pełna radości, namiętności i wzruszeń historia głównej bohaterki! Scalinata di Trinità dei Monti to jedne z najbardziej znanych i charakterystycznych zabytków Rzymu. Zostały zbudowane w latach 1723-1725 według projektu Francesco de Sanctisa i Alessandra Specchiego. Łączą Plac Hiszpański (Piazza di Spagna) z kościołem Trinità dei Monti na wzgórzu Pincio. U podnóża schodów stoi fontanna Barcaccia autorstwa Pietra Bernininiego, która dopełnia niepowtarzalną atmosferę tego miejsca. Na Schodach Hiszpańskich odbywają się pokazy mody, a wiosną – rzymski festiwal kwiatów. Tysiące turystów przychodzi tu, by zrobić sobie zdjęcie jak z kadru z "Rzymskich wakacji"! Warto wiedzieć, że w 2019 rada miasta uchwaliła zakaz siadania oraz jedzenia na tych słynnych schodach.
- Zamek Anioła – Castel Sant’Angelo, czyli grobowiec cesarza Hadriana, jego rodziny oraz następców. Zlokalizowany jest na prawym brzegu Tybru w Rzymie. Dzisiaj pełni funkcję muzeum. Można tu zobaczyć dawne więzienne cele, broń i zbroje, twierdzę papieską, rzeźby i piękne tarasy widokowe. Z tarasów rozciąga się imponujący widok na Watykan i Rzym. Na szczycie zamku znajduje się posąg św. Michała Archanioła. Warto wstąpić do zamku przy okazji zwiedzania Watykanu. Bilet kosztuje ok. 17 euro.
- Usta prawdy – Bocca della veritá, czyli okrągła płaskorzeźba w przedsionku rzymskiej bazyliki Santa Maria in Cosmedin. Jego pochodzenie nie jest do końca wyjaśnione, ale szacuje się, że powstał w starożytnym Rzymie, około 2000 lat temu. Według legendy, jeśli ktoś włoży rękę do otwartych ust rzeźby i skłamie, twarz odgryzie mu dłoń! Przed rzeźbą często ustawiają się długie kolejki turystów, chcących dotknąć posągu lub zrobić sobie zdjęcie. To ciekawa i darmowa atrakcja, która będzie doskonałym urozmaiceniem spaceru po Rzymie.
Zwiedzanie Watykanu
Podczas urlopu w Rzymie, warto poświęcić jeden dzień na odwiedzenie Watykanu – najmniejszego państwa na świecie! To niezależne państwo-miasto położone w sercu Rzymu, będące siedzibą najwyższych władz kościoła katolickiego i rezydencją papieża.
Najważniejszym zabytkiem w Watykanie jest Bazylika św. Piotra z otaczającym ją pięknym placem i kopułą oraz Kaplica Sykstyńska, arcydzieło Michała Anioła z przepięknymi freskami na sklepieniu i ścianach bocznych. To właśnie w Kaplicy Sykstyńskiej odbywają się konklawe, podczas których wybierani są nowi papieże. Wizyta w Watykanie to także Muzea Watykańskie, które kryją w sobie jedne z największych zbiorów dzieł sztuki na świecie!
Cały Watykan wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
To tylko część miejsc, które możesz zobaczyć w tym imponującym mieście! Sprawdź oferty i znajdź idealne miejsce na nocleg podczas city break w Rzymie – w ofercie Nekera mamy hotele blisko najważniejszych atrakcji!
Co zjeść? Rzymska kuchnia
Pizza, gelato, pasta, spaghetti carbonara, risotto alla romana, tiramisu... chyba nie musimy przekonywać, że podróż do Rzymu to obietnica kulinarnych doznań najwyższej jakości! Kuchnia włoska to jedna z najbardziej cenionych i popularnych kuchni na świecie, słynąca z prostych, ale wyrazistych smaków i wysokiej jakości składników. Wykorzystuje duże ilości warzyw, oliwy z oliwek, ziół i przypraw, takich jak bazylia, oregano, rozmaryn. Ważną rolę odgrywają sery, zwłaszcza parmezan, mozzarella i ricotta.
Tradycyjne śniadania we Włoszech (colazione) to słodki posiłek w towarzystwie cappuccino. Cappuccino we Włoszech to typowo poranny napój – nie powinno się go zamawiać po godz. 12:00! Główną rolę w śniadaniu odrywają słodkie rogaliki, czyli cornetto. Popularne są też znane z Sycylii cannoli – rurki nadziewane słodkim serem ricotta, herbatniki – biscotti czy inne słodkie przekąski. Włosi często jedzą śniadania na mieście. Podczas City Break w Rzymie na pewno zobaczysz mieszkańców, którzy na stojąco w przytulnych barach jedzą o poranku cornetto z cappuccino i prowadzą żywe rozmowy, pełne ekspresyjnej gestykulacji.
Na pierwsze danie w Rzymie najlepiej wybrać Spaghetti alla carbonara – jeden z najpopularniejszych makaronów kuchni włoskiej lub Cacio e pepe – makaron z sosem z roztopionym serem pecorino i świeżo zmielonym pieprzem. Tradycyjnie na obiad nie jada się pizzy! Pizza stanowi przekąskę, którą najczęściej jada się wieczorami z aperitif.
Na drugie danie we Włoszech zazwyczaj jada się mięso lub ryby. Podczas City Break w Rzymie warto spróbowac Abbacchio alla romana, czyli pieczone jagnięce udka z ziołami lub lokalnych flaczków trippa.
We Włoszech bardzo ważnym posiłkiem jest kolacja (po włosku cena), którą najczęściej spożywa się w towarzystwie rodziny lub znajomych "na mieście". Kilka dań, pyszne przystawki, jak bruschetta, dobre wino lub aperol to przepis na idealny wieczór w rzymskim stylu! Warto spróbować lokalnych win z regionu Lacjum oraz deserów jak panna cotta, tiramisu czy ciasto crostata ricotta e visciole.
Gdzie zjeść w Rzymie? Wyjątkowe miejsca z przystępnymi cenami znajdziesz w dzielnicy Zatybrze (Trastevere). To własnie w tej awangardowej dzielnicy, pełnej trattori z domowymi pastami i pizzą, Julia Roberts poznawała włoskie smaki w filmie "Jedz, módl się, kochaj". Wspaniałe tawery i bary serwujące najlepszego Aperol Spritz znajdziesz na tętniącym życiem Campo de' Fiori (w pobliżu placu Navona). Na pyszne spaghetti alla carbonara lub bucatini all'amatriciana wybierz się w okolice Borgo Pio, niedaleko Watykanu.
Zaplanuj wycieczkę i odkryj najlepsze smaki Rzymu podczas city break!
Kiedy lecieć do Rzymu?
Planujesz City Break w Rzymie? Sprawdź, kiedy jest najlepsza pora na zwiedzanie Wiecznego Miasta!
Rzym to świetne miejsce o każdej porze roku. Rezerwując 3-dniowy wyjazd do Rzymu, warto wziąć pod uwagę plan zwiedzania i dostosować do nich termin podróży.
Wiosna, szczególnie maj, to czas, kiedy stolica Włoch rozkwita w pełni! Przyjemna pogoda (ok. 25°C) sprzyja spacerom po Piaza Navona, Koloseum i Forum Romanum. Zanurz się w romatycznych uliczkach Zatybrza podczas majówki
i obserwuj życie mieszkańców przy Schodach Hiszpańskich podczas wiosennego City Break!
Lato to czas gelato, zimnych napojów i długich wieczorów. W czerwcu, lipcu i sierpniu w Rzymie jest bardzo gorąca, a temperatury sięgają nawet 40°C! To także szczyt sezonu turystycznego. Jeżeli planujesz wakacyjny City Break do Rzymu, koniecznie weź ze sobą okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem i przewiewne ubrania. Schronienie przed słońcem znajdziesz, zwiedzając Termy Karakali lub spacerując po zacienionym Ogrodzie Pomarańczy na Awentynie. W Rzymie nie brakuje także zielonych parków i ogrodów, w których można odpocząć od skwaru.
Jesień, od września do listopada, to czas dla aktywnych turystów, którzy uwielbiają spędzać całe dnie na wędrówkach od atrakcji do atrakcji. Panuje wtedy najkorzystniejsza pogoda, a tłumy turystów są mniejsze niż w szczycie sezonu.
Rezerwuj City Break już dziś, by cieszyć się najlepszą pogodą!
Co warto wiedzieć przed wyjazdem?
Rzym to stolica i największe miasto Włoch, położone nad rzeką Tyber. Rzym jest jednym z najstarszych miast na świecie, założonym w 753 r. p.n.e. Podobno w mieście znajduje się ponad 2 000 fontann! Jest jednym z najważniejszych ośrodków kultury i sztuki na świecie, z licznymi muzeami i galeriami.
Aby wjechać do Włoch, obywatele Polski muszą posiadać ważny dowód osobisty lub paszport. W Rzymie, tak jak w całych Włoszech, mówi się w języku włoskim. Walutą obowiązującą we Włoszech jest euro (EUR).
Przeczytaj przed podróżą: Najważniejsze włoskie słówka i zwroty w podróży
Czas lotu z Polski do Rzymu zależy od miejsca wylotu i lotniska docelowego w Rzymie – przeważnie jest to ok. 2-3 h.
Zobacz też: Bagaż podręczny – jak się spakować? Praktyczny poradnik
W Rzymie, jak i w całych Włoszech, obowiązkowa jest opłata klimatyczna pobierana przy zakwaterowaniu. Jej wysokość uzależniona jest od kategorii hotelu.
Jak poruszać się po Rzymie? Transport publiczny
Komunikacja miejska w Rzymie, choć czasem zatłoczona, jest wygodnym i niedrogim sposobem na poruszanie się po mieście. To praktyczne rozwiązanie dla tych, którzy chcą zobaczyć jak najwięcej podczas krótkiej wycieczki!
Rzym posiada 3 linie metra: czerwoną A, niebieską B i zieloną C (częściowo otwarta). Linia A to idealne rozwiązanie dla turystów. Przebiega obok wielu kultowych atrakcji, m.in. Bazyliki św. Piotra, Schodów Hiszpańskich, Fontanny di Trevi i dworca Termini. Linia B łączy północno-wschodnią część miasta z południowo-zachodnią. Metro w Rzymie kursuje w godzinach 5:30 - 23:30 od niedzieli do czwartku. W weekendy (już od piątku do soboty) kurs wydłużony jest do 1:30. Bilety jednorazowe na metro kosztują 1,50€ i są ważne przez 100 minut od chwili skasowania.
Sieć autobusowa i tramwaje uzupełniają metro, docierając do miejsc, gdzie nie ma podziemnych stacji.
Jak dojechać z lotniska do centrum Rzymu?
Z lotniska Fiumicino (FCO) najszybciej i najwygodniej dojedziesz pociągiem ekspresowym Leonardo Express (koszt biletu normalnego to ok. 14 euro). Pociąg dojeżdża bezpośrednio na dworzec Roma Termini. Dworzec Termini, zlokalizowany w centrum miasta, jest węzłem komunikacyjnym, z którego odjeżdżają pociągi do innych miast Włoch i Europy. To dobre miejsce na przesiadkę, by odkrywać kolejne części Wiecznego Miasta (a może też innych włoskich miast). Inna opcja to autobus lotniskowy lub taksówka.
Planujesz City Break? Wybierz Rzym i ciesz się niezapomnianym weekendem!